Szilágyi Sándor Zoltán hobbielektronika és amatőr robottechnika oldala

Arduino kezdőknek cikksorozatom, melynek első 13 része publikálásra került. Amatőr robotok, robot autók és LED-kockák építése.

Pár szó Rólam, nagyvonalakban:

Egészen kisgyermekként, alig néhány évesen kezdtem el áramköröket tervezni, szerelni, építeni a 80-as évkeben kapható szovjet mechanikus és elektromos építőkészletekből, pl "Konstrukciós Elektromos 3", "Konstrukciós Elektromos 4", Merkúr, Construction C03, stb... Később, kb 12 évesen rájöttem hogy kell csengő és távíró elektromechanikát építeni (mivel az egyik unokatestvérem kidobta a "Konstrukciós Elektromos 4" összeszerelési útmutatóját, így addig próbálkoztam amíg nem sikerült működésre bírni). Ezután saját ötletek következtek, túllléptem az egyes készletek határait, és kombinálni kezdtem őket, mechanikusokat az elektromosokkal, így terveztem és építettem távirányítós autókat és egy helikoptert.

Az akkori mesék és filmek nagy hatással voltak rám, beleszerettem a robotokba, rádiókba, űrhajókba, és azóta akarok robotokat építeni. Ezek a következők voltak: Mikrobi (1973), Mézga család (1968), Csillagok háborúja (1977), Pirx kalandjai (1972), Az idő urai (1982), Saturn 3 - Hármas számú űrbázis (1980), és a 80-as években sugárzott ezüst színű kockarobotos orosz nyelvlecke, melyből csak a robot érdekelt.

Középiskolás korom óta, 1996-tól rádiózok, Füvesi Gyula - Első rádiókészülékem című, kb 1959-ban megjelent kiadványa alapján. A Rádiótechnika füzeteiből (többnyire az 50-60-as években jelentek meg) tanultam a rádiótechnikát és elektronikát, mert más szakirodalom a 90-es években még nem állt rendelkezésemre.

Kb 2002-től múzeális rádiók restaurálásába, gyűjtésébe kezdtem. Jelenleg (2025) kb 250 darabos gyűjteményem van, tagja vagyok a Nosztalgiarádió Egyesületnek.

2007 nyarán el kellett költöznöm Mátészalkáról, mert ott nem volt semmilyen munkalehetőség és semmilyen tanulási, fejlődési lehetőség. Sikerült informatikusi munkát találni Debrecenben, az első mérnöki diplomám megszerzése után.

2009 nyarán Gödre, majd évekkel később Budapestre költöztem, mert felvettek a Kandóra. Gödön a plazmatévé gyárban a tévé sori mérnökségen dolgoztam fejlesztőként. Olyan ipari és elektronikai megoldásokat láttam, mint amiket Mátészalkán sehol:  PLC-ket, ipari robotokat, PIC-mikrokontroller vezérlésű házi készítésű szállítórobotokat. Hamar rájöttek, hogy bármilyen bambuszvázas sori gépet, futószalagot le tudok másolni, le tudok gyártani a fellelhető alkatrészekből, és később itt bizonyítottam, hogy gépeket tudok tervezni nekik. Szerelőket is kaptam magam mellé, akik munkáját koordináltam. Munkáim: automatikus tévé esztétika munkaasztal, tévé felemelő lift, szállítószalag és autoamta kocsi szállítórobotok áttervezése, stb...

Ezután 2013-tól villanyszerelő-karbantartóként dolgoztam. A teljeskörű önálló mechanikus és villamos karbantartás mellett martam és esztergáltam is, és minden létező feladatot önállóan elvégeztem, illetve tervezést, PIC, PLC és ipari robot (KUKA, FANUC) javítást és programozást is csináltam. Egyedüli villanyszerelőként egy gyár öszes termelőberendezését és gépparkját költöztettem át az új telephelyre, ahol az új gyártócsarnokba minden gépet én kötöttem be. Ekkor már csak villanyszerelést végeztem. Volt pár tervezői feladatom is, pl relés vezérlést terveztem 12 db összetett relé (melyből 4 db időrelé) felhasználásával, ami egy 4-kamrás granulátum szárító működését jelezte ki 4 db 3-as andon lámpával (Kandós önálló projekt).

2017 márciusában befejeztem a villanyszerelői pályafutásomat, és villamosmérnökként kezdtem el dolgozni, erős- és gyengeáramú ipari automatika, és épület energetika területen. 2018-tól Eplant használok villamos tervezésre, illetve 2021-től Autocad-et az automatizálási és energetikai layout-okhoz.

 Villamosmérnökklént először a PLC- és robotprogramozás felé vettem az irányt, a kandós diplomamunkám miatt (egy Gerco gyártmányú relés granulátum szárító vezérlését Omron PLC és HMI felhasználásával átterveztem), majd a villamos tervezés felé mentem el. Terveztem egyedi célgépeket robotokkal és futószalaggal, egy Jaskawa robotos biztosíték beültetőt, automata présgépet, egy összetett inverteres bemutató gépet (ez az Ipar Napjain majdnem mindíg látható egy Universal robottal), egy autóipari bemérő géphez mérőfiókokat, automata lézergravírozókat, szervóhajtásos és robotos egyedi célgépeket, egyedi gépeket PLC-vel és mikrokontrollerrel, automata fúrógép hűtőket, illetve több kínai gyártmányú semmilyen safety-vel nem rendelkező gépek teljes áttervezését. Épületenergetikai területen is voltak projektjeim, főelosztókat és alelosztókat terveztem, sőt több gyárépület villamos energiaellátást, villámvédelemmel és épületföldeléssel. Eplanban és Autocadban lerajzoltam egy teljes cég összes épületének layoutját és erősáramú nyomvonalrajzát beleértve az erősáramú kapcsolószekrények rajzaival együtt. 

Jelenleg energetikai villamos tervezőmérnökként dolgozok egy budapesti cégnél. Naperőműveket, akkumulátoros tárolókat és BHTR-eket tervezek AC és DC oldalról egyaránt TÖF (5-12 VDC, 24 VDC, 48VDC), KIF (230V, 400V, 690V, 800V, 1000-1500 VDC), KÖF (6kV, 10,5kV, 22kV, 35 kV), NAF (132kV) feszültségszinteken egyaránt, egyvonalas és többvonalas formában.

 

Célom az Arduino-val: 

- tranzverzális mozgású robotpályák

- rotációs mozgású robotkarok

- robot autók

- házi, pl kerti alkalmazások

- LED-kockák és más 3d-s dolgok

- még csak terv: katonai és űrkutatási alkalmazások (ezeket majd el szeretném majd adni)

 

Végzettségem: 

Mérnök-informatikus, Gábor Dénes Főiskola, Műszaki Informatikai kar, Számítógép Alkalmazási szakirány 2007

Villamosmérnök, Óbudai Egyetem, Kandó Kálmán Villamosmérnöki kar, Automatika szakirány, Programozható Irányítások És Járműelektronika modul, 2018

 

Hobbik:

- Elektronika, rádiótechnika, mikrokontrollerek, hangtechnika

- Múzeális rádiók gyűjtése és restaurálása (+ tévék, magnetofonok, lemezjátszók, műszerek, computerek)

- Természetfotózás, ásványgyűjtés, kaktuszgyűjtés

- Olvasás, tanulás, szakirodalom gyűjtés a fenti témák mindegyikében

- Hayashi-ha Shito-ryu Karate-do, testépítés, lövészet, biciklitúrázás, gyalogtúrázás

 

 

Weboldalam tartalomjegyzéke

 (kék: megjelent a Rádiótechnikában   szürke: folyamatban, vagy a téma ideiglenesen félretéve)

Arduino kezdőknek 1 - Arduino hardver és szoftver alapok, L-led vezérlése

Arduino kezdőknek 2 - külső led vezérlése

Arduino kezdőknek 3 - feszültség szintek, nyomógombok, lebegésmentesítés

Arduino kezdőknek 4 - astabil multivibrátorok, IF-es szerkezetek

Arduino kezdőknek 5 - monostabil multivibrátorok, pergésmentesítés

Arduino kezdőknek 6 - bistabil multivibrátorok, megszakítás kezelés

Arduino kezdőknek 7 - Adattípusok, analóg vezérlés alapok, soros monitor

Arduino kezdőknek 8 - A/D átalakítók hagyományos és PWM digitális kimenetekkel

Arduino kezdőknek 9 - 8 bites futófények 1-4.

Arduino kezdőknek 10 - 8 bites futófények 5-8

Arduino kezdőknek 11 - A demultiplexer, 8 bites DMX futófény

Arduino kezdőknek 12 - 8-bites demultiplexeres LED-sor, nyomógombokkal

Arduino kezdőknek 13 - A CD74HC238E minőségi vizsgálata

Arduino kezdőknek 14 - demultiplexerek párhuzamos kapcsolásaArduino kezdőknek 15 - A/D átalakítók 3

Arduino kezdőknek 15 - Multiplexerek (feltöltés folyamatban)

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 33
Tegnapi: 3
Heti: 51
Havi: 98
Össz.: 4 295

Látogatottság növelés
Oldal: Főoldal
Szilágyi Sándor Zoltán hobbielektronika és amatőr robottechnika oldala - © 2008 - 2025 - szilagyi-robot.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »